Wnętrza ze skórzaną kanapą
Skórzana kanapa, fotele czy krzesła zawsze wyglądają bardzo dostojnie i prestiżowo. Niezależnie od tego, czy mowa o salonie, jadalni, czy wnętrzu renomowanego biura, skórzane obicie mebli niewątpliwie podbijają aranżację i czynią ją bardziej elegancką i wyrafinowaną. Najbardziej klasycznym rozwiązaniem jest czarna tapicerka, jednak coraz częściej spotykanym trendem są jasne obicia skórzane. I tak, gdy czarne skórzane krzesła dodadzą powagi we wzorcowym, klasycznym wnętrzu, loftowym salonie czy industrialnej przestrzeni biurowej, tak białe czy kremowe obicia będą doskonałym dopełnieniem skandynawskich aranżacji, wnętrz glamour, Chesterfield czy stylu New Hampton.
Dostępne na rynku propozycje meblowe umożliwiają wybór skórzanych mebli zarówno w wersji minimalistycznej, których konstrukcja oparta jest na prostym projekcie, bez zbędnej dekoracyjności czy zdobień. Ale są też dostępne bardziej dekoracyjne meble skórzane np. z pikowanym obiciem siedziska, giętymi elementami konstrukcji, czy łączone z metalem, drewnem i innym materiałem obiciowym. Dopasowanie skórzanego krzesła do aranżowanej przestrzeni nie stanowi żadnego problemu, nawet dla osób bardzo wymagających, poszukujących wyjątkowych rozwiązań.
Dla przykładu, poszukując krzeseł obitych ekoskórą lub choć z elementami tego materiału, można postawić na krzesła w wersji skandynawskiej. Charakterystycznie skośne nogi drewniane, kubełkowe siedzisko i skórzane, miękkie obicie pięknie komponują się ze skandynawską prostotą w nowoczesnym wnętrzu.
Urządzając salon z aneksem kuchennym, funkcjonalnym i modnym rozwiązaniem jest wyspa-stół oddzielająca obie przestrzenie, ale nie przytłaczająca wnętrza. Tu z kolei zamiast tradycyjnego krzesła dobrze postawić na hokery. Wysokie barowe krzesła zajmują mniej miejsca, świetnie się prezentują, a w skórzanej oprawie dodają aranżacji wyrafinowanego charakteru.
Hokery mogą mieć formę prostych wysokich siedzisk bez oparcia, ale również wyróżniać się bardziej wyszukanym designem. Pikowane siedzisko, oparcie, a nawet podłokietniki czynią hokery wysoce komfortowym i wygodnym siedziskiem, które znajdzie swe miejsce w kuchni, jadalni, salonie czy przy wysokim barowym stole.
Ekoskóra - co to właściwie jest?
Mówiąc o skórzanej tapicerce, coraz częściej mamy na myśli nie naturalne skórzane obicia, ale różnego rodzaju materiały skóro pochodne. Ekoskóra, skóra ekologiczna, derma to skóra sztuczna, która do złudzenia przypomina wyroby naturalne, ale w rzeczywistości jest ich doskonałą imitacją. Często ukrywa się pod nazwami takimi jak PU, PVC, skaj, winyl, poliamid czy też poliester. Powstaje z materiałów syntetycznych, takich jak polichlorek winylu lub poliuretan, co jest ważnym argumentem w dyskusjach na temat ochrony zwierząt i środowiska naturalnego. W odróżnieniu od skóry naturalnej skóra ekologiczna materiał jest zazwyczaj nanoszona na włókno. Widoczne od spodu włókno wzmacnia materiał, a dzięki technologii wytwarzania ten rodzaj obicia meblowego jest cieńszy, mocniejszy i przyjemniejszy w dotyku niż obicia z naturalnej skóry.
Czy skóra ekologiczna jest trwała?
Wiele osób, decydując się na skórzane krzesła, zastanawia się, czy skóra ekologiczna jest trwała? Czy codzienne korzystanie z krzeseł nie spowoduje ich przecierania, pękania czy trwałych, trudno usuwalnych zabrudzeń. Otóż niewątpliwą zaletą ekoskóry jest jej wytrzymałość. Skóra sztuczna jest odporna na zniszczenia, odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne. Dobrze radzi sobie z czynnikami zewnętrznymi typu ostre słońce, wilgoć czy środki czyszczące. Na dowód tego ekoskóry często znajdują zastosowanie w miejscach o dużym natężeniu ruchu i wysokiej użyteczności publicznej, takich jak lokale usługowe, przestrzenie biurowe, recepcje i poczekalnie, hotelowe lobby, a nawet komunikacja miejska. Skóra sztuczna jest łatwa w utrzymaniu czystości i bardziej odporna niż naturalna skóra.
Czyszczenie i ochrona mebli z ekoskóry
Meble z ekoskóry są łatwe w utrzymaniu czystości. W razie jakichkolwiek zabrudzeń wystarczy przetrzeć gładką powierzchnię ekoskóry wilgotną ściereczką. W razie poważniejszego zaplamienia można zastosować sprawdzone środki do czyszczenia skórzanej tapicerki, najlepiej te wskazane przez producenta mebli. W przeciwieństwie do skóry naturalnej, na której każda plama pozostawia trwały ślad, ekoskóra jest bardzo wdzięcznym materiałem obiciowym.
Regularna konserwacja, unikanie przemoczenia czy przegrzewania, usuwanie z mebli zanieczyszczeń, mogących wpływać na ścieralność materiału typu okruszki czy piasek sprawiają, że ekoskóra może przetrwać długie lata intensywnego użytkowania w nienaruszonej formie.
Dlaczego warto postawić na meble ze sztucznej skóry?
Podsumowując powyższe informacje, tkaniny skóro pochodne posiadają wiele zalet, dzięki czemu stanowią bezsporna konkurencję dla skór naturalnych. Idealnie odwzorowują naturalny materiał, choć nie wiążą się z hodowaniem i zabijaniem w tym celu zwierząt. Do złudzenia przypominają strukturę skóry, choć w nowoczesnych technologiach produkcji zminimalizowano wady i uciążliwości płynące z naturalnych materiałów. Nie ma na niej blizn i uszkodzeń, przez co jest materiałem dużo bardziej wszechstronnym niż skóra naturalna. Łatwiejsza obróbka i duża gama kolorystyczna ekoskór zwiększa również możliwości jej wykorzystania i w efekcie powstawanie designerskich mebli. Ekoskóra wprowadza do wnętrza luksusowy charakter, podnosząc prestiż i klasę mieszkania, a jednocześnie jest dużo tańsza w produkcji i sprzedaży niż skóra naturalna, stając się bardziej dostępna dla każdego miłośnika wyrafinowanych wnętrz.