Jak naprawić podnośnik w hokerze? Poradnik
Jak naprawić podnośnik w hokerze? Poradnik

Hokery nadają wnętrzu naszych salonów i kuchni nowoczesny sznyt. Dostępne są w wielu kolorach, są tapicerowane tkaninami lub skórą. W ofercie sklepów meblowych znajdziemy niesamowity wybór wszelkiego rodzaju modeli tych popularnych siedzeń – będziemy mogli wybrać mebel odpowiedni dla siebie, a zarazem wyjątkowy i niebanalny. Hokery to jedne z tych mebli, których używamy na co dzień. szybko więc mogą się zniszczyć albo zepsuć, jednak gdy to się stanie, nie musimy koniecznie od razu ich wyrzucać i na ich miejsce kupować nowych. Hokery z łatwością można naprawić oraz poddać szybkiej renowacji, którą każdy może wykonać we własnym zakresie. 

Jak naprawić podnośnik hydrauliczny w hokerze z regulowaną wysokością?

Najprostszym sposobem na naprawianie zepsutego podnośnika jest jego wymiana. Zakup tego rodzaju elementu, umożliwiającego nam regulowanie wysokości stołka, to niewielki wydatek - rzędu kilkudziesięciu złotych. Podnośniki dostępne są w sklepach, również w sprzedaży internetowej, a ich wymiana jest bardzo prosta. Jak ją przeprowadzić? Postępuj zgodnie z poniższą instrukcją! 

  1. Na dzień przed planowaną naprawą spryskaj miejsca łączenia poszczególnych części hokera specjalnym środkiem, który ułatwi rozmontowanie mebla. Pozostaw hoker na kilkanaście godzin, by substancja mogła wniknąć we wszystkie szczeliny i zakamarki, co ułatwi rozłożenie poszczególnych elementów. Środki tego rodzaju zapobiegają także korozji, nie tylko zatem pomogą nam w naprawie mebla, ale w przyszłości będą go chronić. 
  2. Zacznij od zdjęcia siedzenia oraz wymontowania podstawy. Części te nie zazwyczaj nie są mocowane na śruby, ich demontaż nie powinien sprawić problemu. 
  3. Po rozłożeniu hokera wymontuj stary siłownik a na jego miejsce wstaw nowo zakupione urządzenie. 
  4. Po umieszczeniu siłownika w podstawie zamontuj siedzenie. Hoker naprawiony! 

 

Kupując siłownik, sprawdź, jaką średnicę ma nowe urządzenie, tak, by pasowało ono do podstawy i siedzenia. Sprawdź też, jakiej wysokości jest siłownik. Ma to istotne znaczenie, ponieważ w sklepach oferowane są urządzenia tego rodzaju o różnej wysokości. Od rozmiaru siłownika będzie zależała docelowa wysokość naszego hokera. 

 Jak naprawić krzesło barowe, hoker?

 

Demontaż hokera – jak zdemontować hoker?

O ile drobne naprawy i prace konserwacyjne często można wykonać na złożonym krześle, w niektórych sytuacjach konieczny może być demontaż hokera – szczególnie jeśli planujesz wymianę siłownika lub innych części. Jak zdemontować hoker? Tak jak już wspominaliśmy, warto wcześniej spryskać części fotela specjalnym środkiem ułatwiającym demontaż. Siłownik najczęściej jest po prostu mocno wciśnięty w podstawę - aby rozdzielić te części, należy odwrócić podstawę amortyzatorem w dół i obstukiwać młotkiem miejsce połączenia z siłownikiem. Jak rozebrać hoker w górnej części? Analogicznie: blacha, na której znajduje się siedzisko, zazwyczaj także nie jest przymocowana żadnymi śrubami, dlatego należy odbić ją za pomocą młotka. Uważaj przy tym, by nie uszkodzić żadnej części – uderzać należy dość delikatnie i z wyczuciem, omijając zawleczkę siłownika. Po zdemontowaniu możesz przystąpić do prac konserwacyjnych lub wymiany poszczególnych elementów krzesła barowego.

Jak odnowić siedzisko?

Wytarte albo podrapane obicie, wystająca gąbka? Samodzielnie możesz wymienić siedzisko w swoim hokerze, a także odświeżyć jego szkielet. Siedziska można bardzo szybko wymienić, gdy chcemy w ekspresowym tempie zmienić charakter pomieszczenia, nawet nie mając w tym zakresie większego doświadczenia. To naprawdę nic trudnego.

Do wymiany siedziska będą nam potrzebne: gąbka tapicerska, owata do uformowana odpowiedniego kształtu siedzenia, tkanina tapicerska (ewentualnie gobelin do jego dodatkowego ozdobienia), zszywki i ćwieki. Do ozdobienia mebla możesz użyć guzików czy ozdobnej taśmy.

Potrzebny będzie też zszywacz tapicerski (najlepiej elektryczny) i wyciągacz zszywek  (jeśli siedzenie naszego hokera jest przymocowane za pomocą zszywek) – lub ćwieków. Przydadzą się także nożyczki, młotek, kombinerki i klej tapicerski.

 Jak odnowić hoker?

Mając przygotowane materiały i narzędzia, możemy przystąpić do pracy. Postępuj według poniższej instrukcji!

  1. Podważ siedzisko w kilku miejscach, np. za pomocą śrubokręta. Jeśli jest przymocowane zszywkami – zastosuj wyciągacz zszywek, jeśli nitami czy ćwiekami – użyj odpowiedniego narzędzia. 
  1. Usuń stary materiał tapicerski, zadecyduj, czy gąbkę można pozostawić, czy jest ona tak zniszczona, że konieczna jest także jej wymiana.
  1. Odrysuj kształt gąbki, owaty i materiału tapicerskiego od kształtu siedziska i dotnij je do odpowiedniego kształtu.
  1. Ułóż poszczególne warstwy w odpowiedniej kolejności na siedzisku. Możesz teraz przystąpić do ich montażu.
  1. Na zmontowane elementy naciągnij tkaninę tapicerską.
  1. Zszywkami przyczep ją do siedziska.  
  1. Odetnij nadmiar materiału, a linię zszywek zamaskuj za pomocą taśmy z ćwiekami lub ozdobnej tasiemki. 

Jeśli chcemy, by całość była bardziej solidna i trwała, do połączenia części możemy użyć kleju tapicerskiego w sprayu. Pamiętajmy, by pokryć nim równomiernie obydwie klejone ze sobą powierzchnie, a przed połączeniem ich ze sobą odczekać kilka minut. Zamiast kleju można użyć prostszego rozwiązania – poszczególne elementy połączyć taśmą dwustronną.

odnowienie siedziska hokera

Jak ozdobić siedzisko hokera? 

Bardzo modne są dzisiaj siedziska i obicia wysadzane guzikami. Mogą być one wykończone materiałem obiciowym lub ozdobne. Niesamowitą popularnością cieszą się także wszelkiego rodzaju pikowania. Jeżeli dysponujesz maszyną do szycia, tego rodzaju zdobienia możesz wykonać samodzielnie. W sprzedaży dostępne są też tkaniny tapicerskie z gotowymi już przeszyciami. Hokery z ozdobnymi guzikami lub ćwiekami doskonale sprawdzą się jako meble w salonach urządzonych w stylu glamour lub eklektycznym. Te z pikowaniami ustawić możemy w pomieszczeniach w stylu minimalistycznym czy skandynawskim.  

Profesjonalni tapicerzy znają szereg sposobów, by materiał tapicerski się nie marszczył i idealnie pasował do całości. Jako amatorzy kierujmy się przede wszystkim intuicją i wyczuciem - tak, aby efekt wizualny finalnie nam odpowiadał. Wszystkie kroki należy powtórzyć przy tapicerowaniu podłokietników i oparcia, jeśli nasz hoker jest w nie wyposażony. 

 Jak odnowić hoker - poradnik

Jak malować hoker? 

Jeśli twój hoker jest wykonany z drewna i tapicerowany, możesz zdecydować się na jego całkowitą renowację. Zacznij wówczas od demontażu siedziska, i podłokietników oraz oparcia. Przed przystąpieniem do malowania warto oczyścić powierzchnię, zdjąć z niej lakier lub farbę albo zeszlifować, jeżeli powierzchnia jest uszkodzona. Farbę można usunąć za pomocą odpowiednich preparatów chemicznych. Lakier można też usunąć opalarką, wygładzając później powierzchnię papierem ściernym lub szlifierką elektryczną. Nierówności i ubytki łatamy masą szpachlową o odpowiednim kolorze. Drobne elementy szlifujemy ręcznie za pomocą papieru ściernego. Tak przygotowane drewniane elementy możemy teraz pomalować, np. bejcą lub specjalnymi farbami do drewna, a potem pociągnąć powierzchnię lakierem lub woskiem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl