Czasem wystarczy dosłownie chwila nieuwagi… i już na krześle pojawia się nieestetyczna plama. Pół biedy, jeśli jest to plastikowe krzesło ogrodowe, które można natychmiast spłukać wodą z węża. Co jednak, jeśli zabrudzenie pojawia się na tapicerce? Tu trzeba działać szybko i zdecydowanie! Jak czyścić krzesła tapicerowane i inne? Poniżej znajdziesz najlepsze domowe sposoby na czyszczenie krzeseł.
Sprawdzone sposoby na czyszczenie krzeseł: co robić, gdy pojawią się plamy?
Rozlana kawa, sos z obiadu, ślady po tłustej kiełbasce z grilla, kredki świecowe, psia ślina – jeśli chodzi o listę zabrudzeń, które mogą pojawić się na krzesłach, jest ona naprawdę długa! Nawet jeżeli tapicerowane krzesła stoją zwykle w jadalni, a na co dzień spożywacie posiłki w kuchni i korzystacie na przykład z drewnianych stołków, warto przygotować sobie plan działania na wypadek większych uroczystości czy nieoczekiwanych wypadków. Dobra wiadomość jest następująca: pranie krzeseł w domu nie jest zadaniem trudnym i często można przeprowadzić je samodzielnie. Ważne jednak, by zareagować jak najszybciej, ponieważ zaschnięte zabrudzenia są o wiele trudniejsze do usunięcia. Jeśli zauważysz, że na tapicerce pojawiła się nieestetyczna plama, postaraj się ustalić, czym zabrudzono krzesło: inaczej postępujemy w przypadku plam tłustych, inaczej – lepkie plamy, do których łatwo przywiera kurz.
Duże znaczenie ma również materiał, z którego wykonano obicia krzeseł; już teraz sprawdź, jaki rodzaj tapicerki zastosowano w przypadku Twoich krzeseł, by w momencie powstania plamy odpowiednio dobrać środki i metody czyszczenia. Zanim jednak przedstawimy sprawdzone sposoby na czyszczenie krzeseł, dowiedz się, czego zdecydowanie nie należy robić!
Gdy tapicerka krzeseł woła o pomoc… Tego nigdy nie rób!
W Internecie znaleźć można naprawdę wiele wskazówek, jak wyczyścić krzesła tapicerowane. Nie wszystkie jednak będą pomocne: niektóre nie tylko nie ułatwią usuwania plam, ale wręcz mogą prowadzić do zniszczenia tapicerki! Przykładem może być na przykład intensywne wycieranie czy szorowanie szczotką z szorstkim włosiem, druciakiem lub chropowatą gąbką. Takie mocne pocierania ostrym narzędziem to najprostsza droga do wcierania brudu w obicie i uszkodzenia tapicerki. Zarówno silne, żrące specyfiki, jak i środki uniwersalne mogą spowodować powstanie odbarwień lub wręcz uszkodzić materiał, dlatego jeśli zdecydujesz się na samodzielne czyszczenie krzeseł, postaw na dedykowane produkty.
Pamiętaj jednak, że tapicerka samochodowa i domowa to nie jest to samo – nie można stosować w domu produktów do czyszczenia wnętrza samochodu. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, tapicerka krzeseł może być wykonana z rozmaitych materiałów i niekiedy nie należy czyścić jej na mokro, ponieważ wilgoć może spowodować powstawanie pleśni i przebarwień. Specjalnego traktowania wymagają także krzesła ze skórzanym obiciem, a nawet… plastikowe, ponieważ plastik także może ulec odbarwieniu pod wpływem niektórych substancji. Zanim zatem przystąpisz do usuwania zabrudzeń, dobierz metodę do materiału, z którego zostały wykonane obicia krzeseł.
Jak czyścić krzesła tapicerowane i plastikowe?
Samodzielne czyszczenie krzeseł nie jest wyzwaniem ponad siły – jeśli osobiście czyścisz kanapę, fotele czy dywany, z pewnością poradzisz sobie także z tym zadaniem. Przeciwnicy krzeseł tapicerowanych twierdzą, że obicia są trudne do czyszczenia, dlatego nie warto inwestować w takie rozwiązanie. Jeśli jednak nabierzesz wprawy, bez problemu wyczyścisz bieżące zabrudzenia oraz odświeżysz krzesła podczas gruntownych porządków. Jak czyścić poszczególne rodzaje krzeseł? Poniżej znajdziesz praktyczną ściągę, która pozwoli Ci uratować tapicerkę Twoich krzeseł.
Pranie krzeseł w domu: czym czyścić tapicerkę?
Tradycyjne obicie możesz wyczyścić za pomocą wody z odrobiną płynu do naczyń lub proszkiem do prania, choć najwygodniejszym rozwiązaniem będzie oczywiście odpowiedni profesjonalny środek do czyszczenia. Wykonuj długie i okrężne ruchy oraz pilnuj, by nie zmoczyć nadmiernie materiału, ponieważ w tym miejscu powstanie nieestetyczna plama. Jeśli na tapicerce pojawi się świeża plama z tłuszczu, posyp ją mąką ziemniaczaną lub talkiem i pozostaw na kilkanaście minut, a następnie delikatnie odkurz powierzchnię i przetrzyj wilgotną szmatką. Plamy z kawy najlepiej usuwać za pomocą kwasku cytrynowego, a plamy z czerwonego wina jak najszybciej posyp solą. Coraz częściej meble tapicerowane są za pomocą materiałów hydrofobowych, czyli plamoodpornych: świeże zabrudzenia można bez problemu usunąć za pomocą ręczników papierowych.
Czyszczenie krzeseł welurowych: tu liczy się delikatność!
Welur to specyficzna tkanina, która prezentuje się naprawdę wyjątkowo i bardzo elegancko. Czyszczenie krzeseł welurowych wymaga jednak sporo delikatności! Zanim użyjesz środków czyszczących, delikatnie odsącz jak najwięcej płynu z zaplamionego miejsca; idealnie sprawdzą się do tego papierowe ręczniki lub ściereczki. Jeśli krzesło jest mocno zakurzone, przed usuwaniem zabrudzenia odkurz jego powierzchnię, by kurz nie rolował się podczas czyszczenia i nie tworzył nieestetycznych zacieków.
Sprawdzonym domowym sposobem na czyszczenie obić z weluru jest wykorzystanie roztworu amoniaku: dwie łyżki amoniaku rozpuść w litrze wody i delikatnie oczyść zabrudzenie. Co ważne, materiałów welurowych nie należy czyścić pod włos; zamiast tego przesuwaj po materiale zgodnie z kierunkiem ułożenia włosków. Mieszkankę amoniaku i wody pozostaw na tkaninie na ok. godzinę, a następnie bardzo delikatnie wyczesz welur i wysusz go za pomocą suszarki do włosów, ustawionej na delikatny nawiew. Jeśli obawiasz się, że amoniak może uszkodzić materiał lub spowodować powstawanie przebarwień, wypróbuj mieszankę w mało widocznym miejscu, na przykład od spodu krzesła.
Czyszczenie krzeseł skórzanych – prosty i skuteczny sposób
Wbrew pozorom skórzana tapicerka to całkiem dobry wybór: jest trudna do zabrudzenia, a prosta w czyszczeniu. Czyszczenie krzeseł skórzanych możesz przeprowadzić za pomocą wody z płynem do naczyń lub specjalnego preparatu do czyszczenia skóry. Nałóż roztwór za pomocą szmatki i delikatnie czyść obicie okrężnymi ruchami, a następnie przetrzyj skórę czystą i suchą ściereczką. Plamy usuwaj od brzegów, a nie od środka, by uniknąć ich powiększania. Ważnym etapem jest także konserwacja skóry, którą należy przeprowadzać co 3 – 4 miesiące oraz po każdym czyszczeniu. W przypadku krzeseł z ekoskóry nie korzystaj z preparatów na bazie alkoholu, wosku lub nafty, ponieważ powodują one sztywnienie i pękanie ekoskóry.
Czyszczenie krzeseł plastikowych – co warto wiedzieć?
Jeśli chodzi o krzesła plastikowe, zazwyczaj można je spotkać na tarasie, w altanie lub w ogrodzie. Czyszczenie krzeseł plastikowych warto przeprowadzić nie tylko przy bieżących zabrudzeniach, ale również pod koniec sezonu letniego oraz na wiosnę. W większości przypadków potrzebujesz tylko gąbki, ciepłej wody i środka czyszczącego, na przykład mydła lub płynu do mycia naczyń. Nie używaj jednak w tym celu szorstkiej gąbki ani druciaka, ponieważ w ten sposób zarysujesz powierzchnię krzesła; o wiele lepszym wyborem będzie ściereczka z mikrofibry. Kolorowe krzesła ogrodowe mogą zblednąć pod wpływem promieniowania UV, a białe – nabrać nieestetycznego żółtego odcienia.
Jak odnowić krzesła z plastiku? Najprostszym sposobem będzie wykorzystanie farb do mebli ogrodowych w sprayu – nie musisz operować pędzlem ani wałkiem i borykać się z trudno dostępnymi miejscami. Przed przystąpieniem do malowania dokładnie umyj krzesła za pomocą wody z mydłem lub płynem do naczyń i starannie wypłucz je bieżącą wodą. Mebel musi także dokładnie wyschnąć, ponieważ farbę należy nakładać na suche powierzchnie. Nowoczesne farby zapewniają dodatkową warstwę chroniącą przed promieniowaniem UV – dzięki temu krzesła ogrodowe zachowają swój nasycony kolor na dłużej. Przy malowaniu stosuj się także ściśle do wskazówek producenta, zwłaszcza jeśli chodzi o czas i warunki wysychania farby. I gotowe! To prosty sposób na to, by cieszyć się odnowionymi krzesłami ogrodowymi.