Wybierając krzesła do jadalni bierzemy pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim dbamy o to, aby były dopasowane do stylu, w jakim urządzony jest nasz dom. Następnie sprawdzamy, czy są wygodne i funkcjonalne. Na koniec wybieramy materiał, z którego będą wykonane. W tym artykule przyjrzymy się wadom i zaletom krzeseł tapicerowanych oraz drewnianych do jadalni.
Krzesła do jadalni tapicerowane
Tapicerowane krzesła znajdujemy najczęściej w dwóch stylach: tradycyjnym i nowoczesnym. Ogromna gama tkanin, wzorów, kolorów i tekstur sprawia, że potencjalny klient staje przed bardzo trudnym wyborem. Co wybrać, aby krzesło było idealnie dopasowane do naszych potrzeb? Najczęściej wybierane materiały do tapicerowania to skóra ekologiczna, poliester i bawełna. Coraz częściej natrafić można jednak na niespotykane wcześniej w tapicerce mieszanki wełny.
Czy krzesła tapicerowane trudno domyć?
Kwestią niezwykle istotną i mającą duży wpływ na naszą ostateczną decyzję jest czystość tapicerki. Boisz się, że raz zabrudzonego krzesła tapicerowanego nie będziesz w stanie domyć? Obawiasz się, że kosmetyki czyszczące zniszczą tapicerkę na krześle? Nic bardziej mylnego. Wystarczy regularna pielęgnacja w postaci przetarcia krzeseł wilgotną szmatką bądź wypróbowanym detergentem do tapicerek, aby zapobiec nagromadzonym, zaschniętym i trudnym do usunięcia zabrudzeniom.
Krzesła tapicerowane - zalety
Niewątpliwą zaletą wszystkich krzeseł tapicerowanych jest to, że z łatwością dopasujemy je do stylu, w którym urządzone jest nasze mieszkanie. W zależności od naszych preferencji możemy zdecydować się na krzesła z tapicerką zarówno na siedzisku, jak i na oparciu bądź wybrać takie, które mają obicie tapicerskie tylko na siedzisku.
Krzesło tapicerowane ociepli twoją jadalnię
Co więcej, krzesła tapicerowane w jadalni, sprawiają, że pomieszczenie staje się mniej surowe. Wbrew pozorom, decydują się na nie również rodziny z małymi dziećmi. Technologia produkowania materiałów tapicerskich znacznie się rozwinęła dzięki czemu brud nie przywiera już do powierzchni tak łatwo jak kiedyś.
Rodzaje materiałów do tapicerowania
Krzesła tapicerowane można podzielić na te obite materiałem oraz te pokryte ekoskórą. Każdy materiał do tapicerowania charakteryzuje się różną odpornością na plamy oraz podlega innym zasadom renowacji. Przed decyzją o kolorze obicia warto zatem zastanowić się, z jakiego materiału ma być wykonane.
Krzesło tapicerowane – ekoskóra
Ekoskóra jest jednym z najpopularniejszych materiałów do wykańczania mebli. Jest nie tylko elegancka, ale również praktyczna i prosta w czyszczeniu. Doskonale pasuje do każdego rodzaju wnętrz, a przy tym praktycznie się nie brudzi. Ewentualny kurz lub plamę wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką. Niestety wadą ekoskóry jest jej podatność na wytarcia i rozcięcia. Nieodpowiednio zakonserwowana będzie po dłuższej eksploatacji pękać. Wybierając krzesła tapicerowane ze skóry pamiętaj zatem, aby korzystać ze specjalnych preparatów, które zabezpieczą materiał przed wysuszeniem, twardnieniem i pęknięciami.
Czy krzesła z ekoskóry pasują do każdego wnętrza?
Tak! Krzesła z ekoskóry są niezwykle uniwersalne i bez trudu dopasujesz je zarówno do wnętrza eleganckiego i luksusowego jak i takiego w stylu industrialnym. W zależności od designu, krzesła z ekoskóry mogą stanowić główny element dekoracyjny jadalni bądź tylko dyskretnie podkreślać charakter wnętrza bez zdominowania przestrzeni.
Do jakiego wnętrza pasują krzesła tapicerowane
Nie tylko w jadalni, ale także i w salonie zamiast foteli doskonale sprawdzają się krzesła tapicerowane z drewnianymi nogami, taki jak na przykład model Vesta dostępne w różnych kolorach w sklepie internetowym krzeslaihokery.pl. Do takiego rozwiązania przekonuje się coraz więcej osób, szczególnie dlatego, że krzesła w całości obite tkaniną tapicerską są niezwykle wygodne.
Tkanina tapicerska a skóra ekologiczna
Tkanina tapicerska jest trwała i wytrzymała, a przy tym nie grożą jej pęknięcia i wytarcia. Do czyszczenia krzeseł tapicerowanych najlepiej używać wilgotnej ściereczki, a przy trudniejszych zabrudzeniach można wspomóc się pianką lub płynem do czyszczenia tapicerek. W welur i aksamit łatwo wkradają się najróżniejsze drobinki dlatego warto, poza przecieraniem ścierką, regularnie odkurzać takie krzesła. Nie jest jednak wskazane zbyt częste pranie detergentami obicia z weluru czy aksamitu.
Do jakich wnętrz pasują krzesła z obiciem materiałowym?
Krzesła obite materiałem znajdują szerokie zastosowanie zarówno w jadalni jak i w części wypoczynkowej domu. Najlepiej komponują się z drewnianymi meblami, w szczególności ze stołem i to właśnie w takim towarzystwie najkorzystniej się prezentują.
Zasady wybierania krzeseł tapicerowanych
Pamiętaj, że wybierając krzesła tapicerowane do jadalni powinieneś je przede wszystkim dopasować do stołu. O tym, jak prawidłowo dopasować krzesła do stołu pisaliśmy w innym artykule. Poniżej przedstawiamy jednak kilka podstawowych zasad:
- Sprawdź szerokość krzeseł w ich najszerszym miejscu. Modele, których szerokość nie przekracza 42 cm są z reguły uważane za niewygodne do dłuższego przesiadywania.
- Zmierz długość stołu i sprawdź ile zmieści się przy nim krzeseł. Odległość pomiędzy krzesłami powinna wynosić około 15 cm, tak aby zapewnić maksymalny komfort osób przy stole.
- Wybieraj krzesła, których siedzisko jest obniżone względem blatu stołu o około 30 cm, tak aby nikt nie miał problemu ze schowaniem nóg pod stołem.
- Optymalna odległość pomiędzy krzesłem, a ścianą lub innym meblem wynosi 95 cm.
- Obicie krzesła powinno być łatwe do wyczyszczenia i plamoodporne.